Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/darkodco/zirvesanas.com/_class/fonksiyon.php(1) : eval()'d code on line 505
Geri Dönüşüm ve Geri Kazanım
WhatsApp

×

İletişim Bilgileri

Site içi arama

Geri Dönüşüm ve Geri Kazanım

Geri Dönüşüm ve Geri Kazanım

Geri Dönüşüm ve Geri Kazanım

Cam, metal, plastik, kağıt/karton gibi değerlendirilebilir gıda ambalaj atıkları çeşitli fiziksel ve kimyasal işlemlerden geçirilerek yeni bir hammadde veya ürüne dönüştürülebilir. Bu atıkların bir takım işlemlerden geçirildikten sonra ikinci bir hammadde olarak üretim sürecine sokulmasına Geri Dönüşüm denir. Bu süreç her bir atık türü için malzemenin cins ve niteliğine göre farklılık gösterir.          

    Geri kazanım terimi ise tekrar kullanım ve geri dönüşüm kavramlarını da içerdiği için biraz daha geniş kapsamlıdır. Değerlendirilebilir atıkların kaynağında ayrı toplanması, sınıflandırılması, fiziksel ve kimyasal yöntemlerle başka ürünlere veya enerjiye dönüştürülmesi işlemlerin bütünü Geri Kazanım olarak adlandırılır. Geri dönüştürülebilir atıklardan yeni ürün ve malzemeler üretmek için en temel konu bu atıkların oluştukları kaynakta temiz ve türlerine göre ayrılmış olarak biriktirilmesidir. Değerlendirilebilir atıklar diğer atıklar ile karıştırılırsa kirleneceği için elde edilecek yeni ürünün kalitesi  düşük olur. Bu nedenle geri dönüştürülebilir atıklar, diğer atıklardan yani çöplerden ayrı ve temiz olarak toplanmalıdır.

 

GERİ DÖNÜŞÜMÜN 2014 EKONOMİSİNE 1,3 MİLYAR  LİRA KATKISI VAR

Türkiye’de 2014 yılında geri dönüşüm sayesinde ekonomiye 1 milyar 300 milyon lira katkı sağlanırken, toplanan 1 milyon ton kağıtla 17 milyon ağaç kesilmekten kurtuldu. Türkiye’de 500 bine yakın kişiye istihdam çıkıyor. 2014 yılında geri dönüşüm sayesinde ekonomiye 1 milyar 300 milyon lira katkı sağlanırken, toplanan 1 milyon ton atık kağıt sayesinde ise 17 milyon ağaç kesilmekten kurtuldu. Bilhassa demir çelik sektöründe 183 fabrika Türkiye’de toplanan 9,5 milyon ton hurdayı işliyor. Bu durum, Türkiye’nin demir çelik sektöründe dünya sıralamasında 8. Sıradaki yerini korumasında etkili oldu.

 

Değerli Paydaşlarımız,

   Bugün çevre konusu, duyarlılığı ve iklim değişikliği, dünyanın bir numaralı gündem maddesidir. Bu nedenle yeni yüzyılda insanlık için hedef; herkesin ve gelecek nesillerin sağlıklı çevrede yaşama, doğal kaynaklardan yararlanma hakkına sahip olabilmesidir.

   Bir yandan doğal kaynakların hızla üretilmesi, diğer yandan üretim ve tüketimden kaynaklanan atıkların oluşturduğu kirlilik, önemli çevresel sorunları beraberinde getirmekte, yürürlükte olan Çevre Yasası, atıkların çevreye zarar vermeden uygun biçimde, geri kazanım sistemi içinde yeniden değerlendirilmesi ve son nokta olarak bertaraf edilmesi gerekliliğini ortaya koymaktır.

   Ülkemizin 2009 tarihinde açılan Avrupa Birliği (AB) ile açtığı “Çevre Faslı” gereği 2023 yılına kadar çeşitli hedeflerle belirlendi. Belirlenen hedefler doğrultusunda, doğal kaynakların akılcı yönetilmesi ve gelecek kuşaklara yaşanabilir çevrenin bırakılması için çabalar git gide arttırılmaktadır.

   Tarhan Geri Dönüşüm Ailesi olarak, çevre ve ekonomiye katkı sağlama doğrultusunda, sürekli olarak çevreye yeni yatırımlar yapıyor, yenilikçi operasyonlar geliştiriyor, deneyimli, iyi yetişmiş profosyonel ekibimizle ürün, hizmet ve çözümlerimizi ve iş yapı süreçlerimizi tüm değer zincirinde ele alarak daha izlenebilir ve kaliteli hale getiriyoruz.

    Bu çevrede, yakaladığımız sürdürülebilir yönetim, çevre politikalarımız ve sosyal sorumluluk projelerimizle büyümenin; siz değerli paydaşlarımızın bizlere sağladığı güven ve destek sermayesi ile önümüzdeki yıllarda artarak devam edeceğiz.

    Ve sözümü noktalıyorum; “Geri Dönüşüm, Geleceğe ve Ekonomiye Yatırımdır”

 

Sevgi &Saygılarımla

Gani  Tarhan

Yönetim Kurulu Başkanı (CEO)

“Geri Dönüşüm, Geleceğe ve Ekonomiye Yatırımdır”

  • 0 (382) 502 44 54

  • 0 (000) 000 00 00

  • info@zirvesanas.com

  • ERENLER OSB MAH. CUMHURİYET BULV. NO:11/1 MERKEZ/AKSARAY

  • Hafta İçi: 09:00 - 19:30 Arası.
    Cumartesi: 09:00 - 18:00 Arası.
    Pazar: Kapalı